וטרינר כלבים בבאר שבע – מידע מקצועי על כלבים

גור כלבים חדש בבית

הנה הגיע הרגע הגדול והוא סוף-סוף הגיע לביתכם.
 
בין אם מדובר בבן כלאיים או בגור טהור גזע בעל שושלת יוחסין מפוארת,יש מספר דברים שעליכם לדעת.
 
קודם כל חשוב לבדוק היטב מהיכן הגיע הגור:

  • האם הגיע מבית פרטי בו נולד, האם הגיע מהרחוב, מחנות, אגודה או בית גידול?
  • האם האחים של הגור נראו בריאים בזמן הקניה/קבלה.
  • האם אמו נראתה בריאה?
  • האם סביבת הגורים נראתה נקיה?

חיסונים במרפאה וטרינרית:
 
אם הגור נלקח מהרחוב או מצער בעלי חיים כדאי לחכות 10 ימים עד שמתחילים בסדרת החיסונים.
במקרה זה רצוי שווטרינר יבדוק את הגור בדיקה ראשונית והוא ממילא ימליץ לחכות מספר ימים עד לחיסון הראשון.
אם חלילה יחוסן גור בזמן דגירת מחלה ויראלית, עלול הדבר להחמיר את מצבו.
 
כאשר תגיעו לביקור ראשון אל מרפאה וטרינרית, הגור ייבדק  על-ידי הווטרינר. הוא יסביר לכם על הגזע (במידה והגור גזעי), יסביר כיצד יש לטפל בו ולהאכילו וחשוב מכל - הוא יבדוק אם אין בעיות מולדות (כגון חיך שסוע, בקע טבורי, בעיות לב מולדות וכו'), ויענה לכם על שאלות ספציפיות בקשר לגידולו. (מומלץ להכין דף שאלות מראש).חשוב מאד לזכור שאין להוציא את הגור מהבית (או להוציאו כמה שפחות) עד שיסיים את סדרת החיסונים.
 
גם אם קיבל חיסון אחד הוא עדיין חשוף למחלות כמו פרוו או כלבלבת והוא עדיין עלול לחלות אם ייחשף אליהן. את סדרת החיסונים מתחילים בגיל חודש וחצי, בחיסון נגד מחלת הפרוו. שבועיים לאחר מכן הגור מקבל חיסון משושה ראשון וחודש לאחר מכן - חיסון משושה שני. שבועיים לאחר חיסון המשושה השני זהו מועד חיסון הכלבת עם החדרת השבב האלקטרוני.
 
כמה מילים על חשיבות חיסון המשושה- החיסון נועד להגן על הגור מפני שש מחלות, מתוכן הנפוצות ביותר: פרוו וכלבלבת, שהן מחלות נגיפיות קשות. מחלת הפרוו מועברת על ידי מגע עם צואה נגועה, היא פוגעת קשות ברירית מערכת העיכול וגורמת להקאות ושלשולים דמיים ואחוז התמותה ממנה גבוה למרות טיפולים אינטנסיביים. מחלת הכלבלבת מדבקת ביותר, הפוגעת במערכת העיכול, הנשימה והעצבים ונחשבת קטלנית במיוחד.בחיסון המשושה כלול גם חיסון נגד מחלה חיידקית, לפטוספירוזיס, שהיא מחלה נדירה אך מדבקת מאוד, גם לבני אדם. חשיבות השבב האלקטרוני - מאפשר זיהוי כלבים שאבדו ומציאת בעליהם. בנוסף, מהווה אישור לכך שהכלב חוסן נגד כלבת.
 
 
חינוך לניקיון - קיימות מספר דרכים מומלצות לגמול את הגור מעשית צרכים בבית. אנו ממליצים על השיטה של "לתפוס על חם" את הגור בזמן עשיית הצרכים. ברגע ש"מתיישב" לצעוק עליו, ולהוציאו החוצה. כאן קיים הקונפליקט התמידי - שהרי אמרנו שאסור להוציא את הגור החוצה עד שלא מסיים את כל סדרת החיסונים. ובכן,הדבר נתון לשיקולכם. ההמלצה היא - אם מדובר בחצר פרטית של הבית, ללא מגע עם כלבים אחרים או הפרשותיהם - אין מניעה להוציא את הגור לעשיית הצרכים.

כשסיים לעשות את צרכיו בחוץ לתת לו צ'ופר(רצוי לצאת תמיד עם צ'ופרים מוכנים בכיס), שיכול להיות חתיכת נקניק, גבינה צהובה או חטיף כלבים אחר שאוהב. אם מדובר בבית משותף עם חצר משותפת- קיימות 2 אפשרויות:
 
1) לא מוציאים בכלל. כך נמנעים לחלוטין מאפשרות חשיפה לכלבים והפרשותיהם והדבקות במחלות. החיסרון:
הכלב יעשה צרכיו בבית ועד שיסיים את סדרת החיסונים יעבור זמן רב, דבר הכרוך באי נוחות רבה מצדכם.
 
2) מוציאים את הגור למספר דקות לשטח נקי יחסית, תוך הסתכנות מינימלית בהדבקות במחלות נגיפיות.
 
 
טיפול בפרעושים וקרציות ושאר פרזיטים
 
טיפול בפרזיטים חיצוניים:
 
קיימים שני סוגים של פרזיטים חיצוניים איתם תאלצו להתמודד לאורך כל שנות חיי כלבכם: הקרציות והפרעושים.
 
קרציות מעבירות מחלות מאד מסוכנות לכלבים ולאנשים. לכלבים הן מעבירות מחלה הקרויה "קדחת קרציות" (ארליכיה), שאם לא מאובחנת בזמן עלולה לגרום למוות (בארה"ב קוראים למחלה: "הרוצח השקט"). מאחר שקיימים בשוק הרבה מאד תכשירים אך רק מעטים מהם באמת יעילים, אנו ממליצים על  קולר של חברת BAYER בשם KILTIX או על קולר של חברת INTERVET בשם SCALIBOR.  הקולר מונח על צוואר הכלב למשך חצי שנה ומונע מהקרציות לשרוד על הכלב.
 
פרעושים הינם טפיל חיצוני אחר ונפוץ לא פחות שעלול לגרום גרודים קשים, להעביר תולעי מעיים, ובמקרים קשים הפרעושים עוקצים גם את בני המשפחה וגורמים גם אצלם לגרודים. כלבים מסוימים עלולים לפתח אלרגיה לעקיצות הפרעושים ואז אפילו  עקיצת פרעוש אחד תגרום לגירוי עור חמור. במקרים אלה יש להגיע למרפאה לשם קבלת טיפול רפואי.
 
כנגד הפרעושים אנו ממליצים על התכשירים הבאים: פרונטליין (ספריי או אמפולות), אדוונטאג' או רוולושין (שהוא יקר מעט יותר אך נותן הגנה גם נגד קרדיות אוזניים ותולעים עגולות). את כל התכשירים המוזכרים ניתן לרכוש במרפאה וטרינרית.
 

טיפול בפרזיטים פנימיים (תולעי מעיים)
 
ישנם שני סוגי תולעי מעיים נפוצים בארצנו:
 

תולעים שטוחות (DIPYLIDIUM CANINUM)
 
הסוג הנפוץ יותר שנראה כגרגרי שומשום הנעים ליד פי הטבעת. מועבר ע"י פרעושים בלבד. כלומר - אין טעם לבצע טיפול נגד התולעים אם עדיין יש פרעושים על הכלב. זאת משום שלמרות שהכדור יהרוג את התולעים, הכלב ידבק שוב ברגע שילקק עצמו ויבלע פרעוש. מעגל החיים של הפרעוש והתולעת: אפשר להגיד שמעגל החיים של הפרעוש והתולעת השטוחה קשורים זה בזה; הכלב מתגרד ובולע פרעוש. בתוך הפרעוש מצויה צורת ביניים של התולעת שברגע שהפרעוש מגיע לקיבת הכלב הוא מתפרק  והתולעת יוצאת ממנו ונודדת למעי, שם היא מתפתחת ומתחילה להפריש שקי ביצים היוצאים ביחד עם צואת הכלב. שקים אלו נראים כגרגרי שומשום בעלי תנועה עצמית. זחלים של פרעושים,המצויים בכל מקום, ניזונים משקי הביצים ואז מתפתחת בתוכם התולעת וחוזר חלילה.
לסיכום - הטיפול היעיל נגד תולעים שטוחות מורכב מטיפול יעיל נגד פרעושים +טיפול בכדור נגד תולעים.
 
 
תולעים עגולות (TOXOCARA CANIS)
 
גורי כלבים נדבקים לרוב בתולעים דרך השליה. אם גורים  הצעירים מגיל 6 שבועות אוכלים צואה נגועה בביצי תולעים,  הביצים מתפתחות במעי לשלב הזחל שנודד לריאות וכשהגור משתעל, הזחלים נבלעים ומגיעים בחזרה למעי שם מתפתחים לתולעים בוגרות שמפרישות את הביצים שלהן בצואה.
אם כלב בוגר אוכל צואה נגועה בביצי תולעים, הזחלים בוקעים, חודרים את רירית המעי, נודדים לכבד, לריאות, לשרירים ולרקמות שונות נוספות.
בכלבה בהריון הזחלים נודדים גם לעוברים דרך השליה, ויימצאו במעי הגור מיד כשייוולד.חלק מהזחלים נודדים לעטינים כך שתיתכן גם הדבקה על-ידי יניקה.
זהירות - מגע של אדם עם צואה נגועה עלול לגרום לנדידת זחלים בתוך גוף האדם (מצב הקרוי VISCERAL LARVAL MIGRANS).
 

תזונה
 
אנו ממליצים בחום להרגיל את הגור למזון יבש מאיכות טובה כגון יוקנובה, טכניקל ופרו-פלאן. ישנם מזונות שסווגו כאיכותיים פחות אך עדיין ראויים. בכל מקרה תמיד רצוי להתייעץ עם הווטרינר לפני הקניה.
מדוע קיימים הבדלים כל כך גדולים במחיר המזונות לכלבים? מזונות זולים יחסית עשויים ממרכיבים  באיכות נמוכה יותר, כגון עצמות טחונות, כרבולות, רגלי עוף ועוד שיירים. במזונות האיכותיים יותר- מקור החלבון הוא באיכות טובה יותר ואף ישנן תוספות שונות המותאמות לצרכיו של הכלב בכל שלב בחייו. מרכיב נוסף המייחד מזונות איכותיים הוא רמת הנעכלות (DIGESTABILITY).
 
במזונות האיכותיים יותר רמת הנעכלות גבוהה יותר ולכן נפח הצואה קטן בהתאם. סיבים תזונתיים תורמים לתנועתיות המעיים וליצירה של צואה מוצקה בעלת נפח קטן ולירידה בבעיות עיכול שונות.

המרכז הווטרינרי בנגב - כל סוגי השירותים הווטרינריים לכלבים ולחתולים

סניף באר שבע

שומרון 62, מרכז מסחרי, נאות-לון

טלפון: 6417025 - 08

פקס: 6415195 - 08

נייד: 7545907 - 050
ימים א' - ה': 21:00 - 9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00 – 9:00

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים

טלפון: 08-8682728

ימים א' - ה': 13:00 - 9:00 21:00 - 16:00
יום ו' וערבי חג: 14:00 - 9:00