וטרינר כלבים בבאר שבע – מידע מקצועי על כלבים

גרודים בכלבים:

"הכלב מתגרד" זוהי תלונה נפוצה בכל מרפאה וטרינרית. אנחנו לא מתכוונים פה לגירוד אחד, בודד, קטן וחינני. אלא הכוונה היא לגירוד אינטנסיבי, שלא מפסיק, שיכול להטריד מאד לא רק את הכלב אלא את כל בני הבית.

אז מה עושים עם גירוד כזה? ולמה זה קורה בכלל? לפניכם – המדריך לכלב המתגרד.

שני הגורמים העיקריים לגרודים בכלב הם טפילי עור מיקרוסקופיים ואלרגיות.

1. טפילים: שני טפילי עור עיקריים עשויים להיות הסיבה לגרודים בכלבים – דמודקס וסקביאס.

א. דמודקס – טפיל נפוץ בכלבים, הגורם לאבדן שיער, לקויות עוריות נרחבות וגירודים. דמודקס נפוץ בעיקר בגורים ובכלבים צעירים והוא מדבק מאוד בין כלבים. הדמודקס מתחפר בשכבות העמוקות של העור, ולכן כדי למצוא אותו דרוש מגרד עור עמוק.

ב. סקביאס – טפיל עורי הגורם לגירוד עז ביותר! פעמים רבות כלבים יגיעו למצב בו העור מתכהה ומתעבה. הגרוד בסקביאס הוא חריף ביותר. סקביאס מדבק מאוד לכלבים אחרים, והוא עלול להיות מדבק גם לבני אדם. בניגוד לחברו הדמודקס, טפיל הסקביאס מתחפר בשכבות החיצוניות יותר של העור, יוצר מחילות ומתישב שם.

2. אלרגיות: ייתכנו כמה אלרגיות בכלבים. נסקור את ה-3 הנפוצות ביותר:

א. אלרגיה לפרעושים – זוהי האלרגיה הנפוצה ביותר בכלבים. כלב שאלרגי לפרעושים יראה תגובה עורית קשה ומוגזמת, גם לנוכח כמות מועטה ביותר של פרעושים. למעשה, התגובה יכולה להגיע גם שבועיים לאחר מפגש עם פרעוש, כך שאם לא רואים פרעושים על הכלב – זה לא שולל אלרגיה לפרעושים! האלרגן במקרה זה הוא רוק הפרעוש, המוחדר לכלב כשהפרעוש לוקח מנת דם. לכן מאוד חשוב לטפל בכלבים אלו באופן סדיר נגד פרעושים, וחשוב לטפל גם ביתר חיות הבית, אם יש.

ב. אטופי – אלרגיה לגורמים סביבתיים, למשל אבק, אבקנים, קרדית אבק הבית, מיקרואורגניזמים ממשפחת הפטריות או השמרים הנמצאים בסביבה ועוד. אלרגיה זו מופיעה לרוב בכלבים צעירים יחסית, ותתכן בה הופעה עונתית, כתלות באלרגן.

ג. אלרגיה למזון – אלרגיה זו נפוצה גם היא בכלבים. למרבה ההפתעה, היא יכולה להופיע גם כלפי מזון אותו הכלב אוכל כבר כמה שנים, בלי שהיה אלרגי אליו עד היום. אלרגיה למזון יכולה להופיע בכל גיל. נתון מעניין נוסף הוא שכ-20% מהכלבים האלרגים למזון יציגו רק סימן אחד – והוא דלקת אזניים דווקא.

אז מה עושים?
דבר ראשון – מאבחנים!! גזע הכלב, גילו, מיקום הגירוד, מראה הלקויות, ההיסטוריה הרפואית – כל אלו יתרמו להשלמת האבחנה במקרים של כלב מתגרד. פעמים רבות האבחנה תכלול מגרדי עור כדי לבדוק האם מדובר בטפילי עור. מגרד עור זו פרוצדורה נפוצה, מהירה ולא פולשנית, בה מגרדים את העור של הכלב באמצעות סקלפל (מקהים את הסקלפל כדי לא לפצוע, לא לדאוג... ) ובוחנים את הדגימה מתחת למיקרוסקופ. התשובה מתקבלת באופן מיידי, ובהתאם לכך אפשר להתחיל טיפול.

הטיפול יכלול טיפול בבעיה הראשונית, תרופות להרגעת הגירוד, ולעיתים תרופות נוספות, בהתאם למקרה ולמצב העור של הכלב. אם מדובר באלרגיה הרי שצריך תכנון לטווח ארוך שיאפשר לכלב לחיות את חייו בניחותא (למשל – מעבר למזון היפואלרגני אם מדובר בכלב שאלרגי למזון).

המרכז הווטרינרי בנגב - כל סוגי השירותים הווטרינריים לכלבים ולחתולים

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון

טלפון: 6417025 - 08

פקס: 6415195 - 08

נייד: 7545907 - 050

 

שעות פתיחת סניף באר שבע

ימים א' - ה':    13:00 - 09:00 

                     21:00 - 16:00 

יום ו' וערבי חג: 13:00 – 9:00

 

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים

טלפון - 08-8682728

 

שעות פתיחת סניף להבים

ימים א' - ה':    13:00 - 09:00 

                     21:00 - 16:00 

יום ו' וערבי חג: 13:00 – 9:00