וטרינר כלבים בבאר שבע – מידע מקצועי על כלבים

"הוט ספוט" בכלבים

"הוט ספוט" זהו כינוי לבעית עור נפוצה בכלבים, שמתבטאת בפציעה עורית אותה הכלב גרם לעצמו תוך זמן קצר, על-ידי ליקוק וגירוד עצמי. מדובר בפגיעה עצמית הקורת מהר מאוד.לפעמים מפתיע לראות באיזו מהירות הכלבים גורמים לעצמם פציעות כה נרחבות.

השם הרפואי של "הוט ספוט" הוא acute moist dermatitis. או בפירוש מילולי – דלקת עור (dermatitis) פתאומית המתבטאת בפצע לח. פעמים רבות הפצע גדול יותר ממה שנראה בהתחלה, מכיוון שהפרווה יכולה להסתיר את המצב האמיתי, ולפעמים רק אחרי גילוח אפשר להתרשם מהיקף הלקות, שיכולה להפתיע בגודלה.

את ה"הוט ספוט", כאמור הכלב עושה לעצמו תוך מספר שעות ספורות. לרוב מדובר בכלבים עם נטייה לסטרס או אלרגיה והגזעים הכי רגישים הם לברדור או גולדן רטריוור.

למה הכלבים עושים את זה לעצמם?

"הוט ספוט" יכול לקרות מסטרס, כלומר לחץ, בלבד. למשל אם מדובר בכלב צעיר ולחוץ שנשאר לבד הרבה, או בכלב שבאופן פתאומי נחשף לגורם מלחיץ (מישהו אמר אזעקות...?). ובאמת בתקופת מבצע "צוק איתן" ראינו כמה מקרים של "הוט ספוטים", ככל הנראה על רקע של לחץ מהאזעקות והפיצוצים. אך גם לחץ מבדידות ואפילו שעמום קיצוני יכולים לגרום לכלב לעשות לעצמו "הוט ספוט".

עוד אפשרות נפוצה כגורם לבעיה זו היא אלרגיה. כך למשל כלב אלרגי לפרעושים שאינו מטופל יכול ליצור לעצמו "הוט ספוט". ה"הוט ספוט" יכול להופיע כמעט בכל מקום בגוף, אך יש כמה מקומות המועדפים על רוב הכלבים, למשל אזור הגב האחורי וכפות הרגליים.

ומה אפשר לעשות?

לאחר בדיקה פיזיקלית במרפאה נוכל לאבחן האם אכן מדובר ב"הוט ספוט" או במחלת עור אחרת. הבדיקה מאוד חשובה, מכיוון שמחלות עור שונות יכולות להיות בעלות מופע דומה ומבלבל!

הטיפול ב"הוט ספוט" מתמקד ב-3 דברים:

1-טיפול בגורם ראשוני – אם הכלב עשה לעצמו את ה"הוט ספוט" בגלל שעמום – כדאי לספק לו צעצועים למשל שיעשירו את שגרת יומו, לצאת איתו ליותר טיולים וכדומה. אם מדובר בלקות שנוצרה על רקע של פרעושים – הרי שתכשירי הדברה נגד פרעושים יהיו הכרח במקרה כזה, וכן הלאה.

2- הפסקת הגירוד – לעיתים ניתן טיפול תרופתי להקלה על הגירוד, ולעיתים נצייד את הכלב בקולר אליזבטני. לפעמים נעשה את שני הדברים, מכיוון שחשוב מאוד שהכלב יפסיק לגרד ולפצוע את עצמו.

3- טיפולים נוספים לפי צורך – כתלות במקרה, בכלב ובפצע – יתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות או בטיפולים נוספים. כל מקרה לגופו.

מחלות כלבים צריכות להיבדק במקצועיות ע"י וטרינר מקצועי כדי לטפל בסוגייה בדרך הטובה ביותר.

המרכז הווטרינרי בנגב - כל סוגי השירותים הווטרינריים לכלבים ולחתולים

סניף באר שבע

שומרון 62, מ. מסחרי, נאות-לון

טלפון: 6417025 - 08

פקס: 6415195 - 08

נייד: 7545907 - 050

 

שעות פתיחת סניף באר שבע

ימים א' - ה':    13:00 - 09:00 

                     21:00 - 16:00 

יום ו' וערבי חג: 13:00 – 9:00

 

סניף להבים:

שד' רימון 1 מרכז מסחרי להבים

טלפון - 08-8682728

 

שעות פתיחת סניף להבים

ימים א' - ה':    13:00 - 09:00 

                     21:00 - 16:00 

יום ו' וערבי חג: 13:00 – 9:00